Pārlekt uz galveno saturu

Gaitas robots LokomatPro ar sistēmu FreeD un bērnu ortozēm

Lokomat ProLokomat Pro ir pilnībā robotizētā sistēma, ar kuras palīdzību tiek modelēta dabiska cilvēka gaita, vienlaikus nosūtot signālus uz centrālo nervu sistēmu par pareizu gaitas modeli. Pateicoties tam smadzenes “atceras” pareizu gaitu, jeb citiem vārdiem sakot tiek veicināta smadzeņu neiroplasticitāte.

Lokomat Pro sistēma ir izmantojama pacientiem pie neiroloģiskām saslimšanām un ar dažādas pakāpes funkcionāliem traucējumiem. Piemēram tas ir efektīvs rehabilitācijas procesā pacientiem pēc insulta, galvas smadzeņu traumām, paraplēģijas, cerebrālās triekas, multiplās sklerozes, Parkinsona slimības gadījumā, arī pacientiem pēc locītavu protezēšanas, pie dažāda veida mugurkaula un apakšējo ekstremitāšu muskuļu vājuma, un pēc apakšējo ekstremitāšu amputācijām.

Lokomat Pro gaitas robots ir unikāls ar tā robotizētajām ortozēm, kas ir neaizvietojams šīs sistēmas elements. Ortozes ir eksoskeleta konstrukcija, kas modelē cilvēka gaitu, veidojot to pēc dabiska fizioloģiska gaitas stereotipa. Gaitas veidošanas procesā Lokomat Pro ir iesaistīti vairāki motori (gūžas un ceļu locītavās), kas nodrošina teicamu gaitas imitāciju, kā arī sistēma pēdas purngala pacelšanai, kas sevišķi būtiski ir pēdas dorsifelksijas vājuma (“krītošās pēdas”) gadījumā.

 

 

Visu procesu kontrolē elektroniska sistēma ar iebūvētiem, sevišķi augstas jutības sensoriem, kas nosaka tādus parametrus kā locītavu saliekšanas spēks un ātrums, kā arī kontrolē atgriezeniskās saites veidošanu. Sistēma nodrošina precīzu informāciju par pacienta ķermeņa apakšējo ekstremitāšu stāvokli, aktivitāti, gaitas aspektiem un simetriju. Pacientam vienlaikus tiek sniegta arī atgriezeniskā reakcija virtuālā vidē, kas ir sevišķi būtiski atveseļošanās  procesā, jo ievērojami paaugstina pacienta motivāciju un pozitīvi ietekmē rehabilitācijas procesu.

Neaizvietojama ir arī LokomatPro dinamiskā ķermeņa svara atslogošanas sistēma, kas palīdz veidot dabisku gaitas modeli ļaujot pacientam plūstoši pārnest svaru vertikālā virzienā (nedaudz paceļoties uz augšu, kā tas ir gaitas laikā).

Pilnīgi jauna un unikāla Lokomat Pro funkcija ir FreeD sistēma, kas nodrošina pacienta brīvu pārvietošanos visās kustību plaknēs. FreeD sistēma imitē gurnu sānu kustības, iegurņa rotāciju un ķermeņa svara pārneses fāzes no vienas kājas uz otru. FreeD modulis nodrošina vairākas unikālas iespējas treniņam: iegurņa rotāciju, lai aktivizētu rumpja muskuļus, ķermeņa svara pārnesi no vienas kājas uz otru, kustības gūžas locītavās. Visas šīs funkcijas ir ārkārtīgi būtiskas pareiza gaitas stereotipa veidošanā.

Arī patstāvīga līdzsvara noturēšana ir viens no pirmajiem agrīnās rehabilitācijas posmiem. FreeD sistēma ļauj apvienot dažādus rehabilitācijas komponentus kā piemēram, dinamisku līdzsvara treniņu, robotizētu soļošanu un svara atslogošanas sistēmu. Pateicoties tam, tikai ar vienu ierīci ir iespējams veikt kompleksu gaitas un līdzsvara treniņu ar maksimālu efektivitāti.

Lokomat Pro, pateicoties FreeD moduļa esamībai, ir vienīgā robotizētā eksoskeleta ierīce pasaulē, kura nodrošina 4 pakāpju kustības brīvību katrā no apakšējām ekstremitātēm: pēdas, ceļa un gūžas locītavu plaknēs. Cilvēka gaitas biomehānikā galveno lomu spēlē gūžas locītava, kurai ir vislielākā kustības amplitūda, tāpēc fizioloģisko kustību atveidošana tajā (ne tikai ekstenzija / fleksija, bet arī abdukcija / addukcija) ļauj veikt gaitas treniņu, kas ir visefektīvākais un vistuvāk reālai gaitai.

Gadījumi, kad Lokomat Pro nav ieteicams lietot ir grūtniecības gadījumā, arī tad ja ierīces lietošana nav fiziski iespējama dēļ palielināta ķermeņa svara, ja pacientiem ir konstatēts ievērojami samazināts kaulu blīvums (osteoporoze) vai ir kādi nesaauguši lūzumi vai ādas bojājumi, vai citi gadījumi, kad aktīvs treniņš nav ieteicams.

Reabilitācijas tehnoloģija Lokomat Pro ir visā pasaulē plaši pielietots un atpazīstams gaitas rehabilitācijas robots. Tā efektivitāte ir pierādīta un pārbaudīta neskaitāmos zinātniskajos pētījumos. Visā pasaulē gan terapeiti, gan pacienti ir pārliecinājušies par tā efektivitāti un nozīmi veselības uzlabošanā un invaliditātes samazināšanā valsts iedzīvotājiem.