Pārlekt uz galveno saturu
Para-Bobslejs

Para-Bobslejs

Latvija ir viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas aizsāk Paralimpisko Bobsleju – sportistiem ar kustību traucējumiem. To valstī koordinē Kristaps Kotāns un Vita Kotāne, kas ir arī vieni no šī veida kūrētājiem starptautiskajā apritē. Lielu ieguldījumu sporta veida attīstībā devis Fililps Bernadskis, kurš ir Starptautiskās Bobsleja un Skeletona federācijas klasifikācijas izstrādātājs un vadītājs.

Viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem Latvijā – Bobslejs, mūsu valstī radās 1980.gadā, tūdaļ pēc Leikplesidas ziemas olimpiskajām spēlēm. Pateicoties straujajai attīstībai, bobslejistu panākumiem un bagātajām tradīcijām likumsakarīga ir lielā sportistu ar kustību traucējumiem interese par Para-Bobsleju.

Sporta veidā no Latvijas pārsvarā piedalās sportisti ar muguras smadzeņu bojājumiem, pēc negadījumos gūtām traumām. Sēdošā pilotēšanas pozīcija ir lieliski piemērota šiem sportistiem augstas meistarības sasniegšanai.

Lai Latvijas sportisti droši un ērti spētu startēt, Latvijā tika radītas un tiek ražotas mono bobsleja kamanas. Šobrīt tās lieto Starptautiskās Bobsleja un Skeletona federācijas vajadzībām. Balstoties uz mono kamanu ideju tiek veidota sporta veida turpmākā stratēģija. Lielisks universālā dizaina paraugs. Viens inventārs Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs un Paralimpiskajās spēlēs.

Mono kamanās nav nepieciešams stūmējs, jeb bremzētājs. Visu dara pilots.  Tas padara šādu disciplīnu daudz pieejamāku un praktiskāku. Veiksmīgs integrācijas projekts. Sportistiem riteņkrēslā radīta iespēja braukšanas meistarībā pārspēt Latvijas olimpiešus. Latvieši ar savu uzņēmību un inovācijām ir soli priekšā lielvalstīm šajā sporta veidā. Mono kamanu izmērs un svars ir tāds pats kā divnieku kamanām. 285 cm un 170 kg. Tehniskā specifikācija izstrādāta atbilstoši jau esošajiem noteikumiem. Sacensību formāts un noteikumi kā bobslejā. Tikai pilots uzsāk braukšanu sēdus.

Latvijas Bobsleja un Skeletona federācijā ir seši Para-Bobsleja piloti, tieši uz pusi vairāk kā bobslejā. Tiek veikts liels darbs sporta veida debijai Paralimpiskajās spēlēs.