Pārlekt uz galveno saturu

Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs atzīmē 10 gadu jubileju

Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs atzīmē 10 gadu jubileju un uzrāda labākos rezultātus visu darbības gadu laikā.

Šā gada septembrī aprit 10 gadi kopš kopš tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma nodrošināšanu veic “Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļu centrs.  Vērtējot rezultātus pa gadiem, šobrīd centrs uzrāda lielāko efektivitāti tieši vērtējot personu skaitu rindā uz palīglīdzekļu saņemšanu.  Salīdzinot ar 2018. gadu klientu skaits, kas gaida uz tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu ir samazinājies par 46%, kaut gan pieteikumu skaits ir pieaudzis par 18% salīdzinot ar pagājušo gadu.  Atzīmējot Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra desmitgadi, šodien, 25. septembrī “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” norisināsies zinātniskā konference “Asistīvo tehnoloģiju (tehnisko palīglīdzekļu) nozīme personas funkcionēšanas kontekstā – no teorijas līdz praksei”, kur piedalīsies eksperti tostarp arī starptautiski un dažādu jomu speciālisti, ziņojot par aktualitātēm rehabilitācijas nozarē, kā, piemēram, novitātēm tehnisko palīglīdzekļu jomā, par biopsihosociālo invaliditātes konceptu.

Zinātniskajā konferencē aicināti piedalīties fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsti, ergoterapeiti, fizioterapeiti, audiologopēdi, tehniskie ortopēdi un citi speciālisti.

Paralēlā sesijā interesenti varēs iepazīties ar valsts nodrošinātu tehnisko palīglīdzekļu klāstu un izmēģināt dažādus tehniskos palīglīdzekļus to skaitā elektropiedziņas riteņkrēslus, kā arī saņemt informāciju par valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu tehnisko palīglīdzekļu saņemšanas kārtību. 

Zinātniskās konferences noslēgumā viesiem būs iespēja piedalīties radošo aktivitāšu ciklā, kur tiks atklāta modes dizaineres Laimas Jurčas izstāde. Mākslas darba tapšanā ir piedalījušies arī cilvēki ar īpašām vajadzībām – tehnisko palīglīdzekļu lietotāji.

Pēdējo gadu laikā ir pieaudzis reģistrēto personu skaits (personas, kas piesakās saņemt tehniskos palīglīdzekļus). 2017. gadā ir reģistrētas 12,905 personas un 2018. gadā – 13,052. Arī 2019. gadā ir novērojama tendence, personu skaitam, kas piesakās saņemt tehniskos palīglīdzekļus, pieaugt. 

Savukārt izsniegto tehnisko palīglīdzekļu skaits 2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu ir pieaudzis par 12% un turpina ievērojami palielināties. Piemēram, 2017. gadā tika izsniegti 11,720 tehniskie palīglīdzekļi, savukārt 2018. gadā – 13,144 tehniskie palīglīdzekļi. 

Salīdzinot centra darbības pirmo gadu un situāciju tagad, dati ir šādi: klienti, kuri piesakās tehnisko palīglīdzekļu saņemšanai 2010. gads 6023 - 2018. gads 13052; savukārt gadā izsniegto tehnisko palīglīdzekļu skaits 2010. gads 4333 - 2018. gads 13144.

Šogad, jubilejas gadā, Tehnisko palīglīdzekļu centrā ir izveidota tehnisko palīglīdzekļu izstāžu zāle, kur klientiem ir iespējams gan apskatīt, gan izmēģināt tehniskos palīglīdzekļus, tādā veidā rodot iespēju izvēlēties sev piemērotāko. 

Atbilstoši pakalpojumu kvalitātes monitoringa datiem 98% Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra klienti ir ļoti apmierināti ar centra nodrošinātajiem pakalpojumiem, tomēr centra vadītāja Ligita Nelsone atzīst, ka jāiet līdzi laikam un jāievieš pieejamo tehnisko palīglīdzekļu klāstā arvien mūsdienīgākas tehnoloģijas un aprīkojumus, lai maksimāli nodrošinātu cilvēkiem, kam tie nepieciešami, ērtāku un pilnvērtīgāku ikdienu. Vienlaikus ļoti svarīgi ir saglabāt un attīstīt individualizētu pieeju klientam un sarežģītā situācijā sniegt visu iespējamo valsts nodrošināto atbalstu personām ar funkcionēšanas traucējumiem.

NRC “Vaivari” ir medicīniskās rehabilitācijas, veselības un sociālās aprūpes, izglītības un zinātnes valsts nozīmes objekts — lielākā šāda tipa medicīnas iestāde Latvijā. Galvenā NRC “Vaivari” darbības joma ir medicīniskā rehabilitācija. Pēdējo gadu laikā veiktas investīcijas no dažādiem finansējuma avotiem, lai nodrošinātu augstākā līmeņa medicīnisko, tehnoloģisko un profesionālo bāzi, kas spēj sniegt mūsdienīgus konkurētspējīgus rehabilitācijas pakalpojumus.